• Linked In
  • Facebook
  • twitter
printHeader
terms of useprivate policy

2019 Candidates

2019 CANDIDATES

SHERIFF

 

JAMES BRUMFIELD

(REPUBLICAN)

D.C. CORSON

(REPUBLICAN)

KENNY COTTON

(DEMOCRAT)

RODNEY NORDSTROM

(REPUBLICAN)

EDWIN “ED” THOMPSON

(DEMOCRAT)

TIM VANDERSLICE

(REPUBLICAN)

 

 

CHANCERY CLERK

 

BECKY BUIE

(REPUBLICAN)

AMANDA V. UPCHURCH

(DEMOCRAT)

 

 

CIRCUIT CLERK

 

ROGER A GRAVES

(REPUBLICAN)

GINA MITCHELL

(REPUBLICAN)

JOHNNY O. SCOTT

(DEMOCRAT)

 

 

TAX ASSESSOR

 

LAURIE ALLEN

(REPUBLICAN)

ANGELA SIMMONS

(DEMOCRAT)

RENADA JENKINS TAYLOR-CAIN

(DEMOCRAT)

 

 

TAX COLLECTOR

 

SHERRY ELLZEY

(DEMOCRAT)

GWENDOLYN J. NUNNERY

(DEMOCRAT)

 

 

CORONER

 

REVALEE TUCKER BOLIAN

(DEMOCRAT)

SMITHIE BUIE, JR.

(INDEPENDENT)

BRYANT “WALLY” JONES

(REPUBLICAN)

WILLIE KING

(DEMOCRAT)

JANE RUSHING LAWRENCE

(DEMOCRAT)

DAVID R. TAYLOR

(DEMOCRAT)

 

 

COUNTY ATTORNEY

 

DAVID L. BREWER

(INDEPENDENT)

 

 

SUPERVISOR, DISTRICT 1

 

TAZWELL BOWSKY

(DEMOCRAT)

CHARLES BURRIS

(DEMOCRAT)

TRACEY E. FELDER

(DEMOCRAT)

ROGER NICK

(DEMOCRAT)

 

 

SUPERVISOR, DISTRICT 2

 

SAMUEL C. HALL

(DEMOCRAT)

FAYE LOWERY HODGES

(DEMOCRAT)

SHONDA MARTIN PATTERSON

(DEMOCRAT)

LUCY DARLENE TOBIAS

(DEMOCRAT)

 

 

SUPERVISOR, DISTRICT 3

 

ROBERT J. ACCARDO

(REPUBLICAN)

DWAIN M. BRISTER

(REPUBLICAN)

RICK BRISTER

(REPUBLICAN)

JUSTIN C. BRUCE

(DEMOCRAT)

GYROMEE T. MAGEE

(DEMOCRAT)

PAT MARTIN

(DEMOCRAT)

WILLIAM “RUSTY” MCCULLEY

(REPUBLICAN)

GARY MCKENZIE

(REPUBLICAN)

ETTA BATTEASTE TAPLIN

(DEMOCRAT)

MARY THOMPSON

(DEMOCRAT)

ALTON WITHERSPOON, JR.

(DEMOCRAT)

 

 

SUPERVISOR, DISTRICT 4

 

GREG L. BALLEW

(REPUBLICAN)

MARLIN BASS

(REPUBLICAN)

VAL DEER

(REPUBLICAN)

JAKE GAZZO

(REPUBLICAN)

TOMMY MCKENZIE

(REPUBLICAN)

JANIE M. WELLS

(REPUBLICAN)

 

 

SUPERVISON, DISTRICT 5

 

LEE FORTENBERRY

(REPUBLICAN)

FRED KLUNK

(DEMOCRAT)

THAXTER “PITT” PITTMAN

(DEMOCRAT)

EDDIE SIMMONS

(DEMOCRAT)

CHRISTOPHER J. UPCHURCH

(DEMOCRAT)

 

 

JUSTICE COURT JUDGE NORTHERN DISTRICT

 

FULTON DICKERSON BREWER

(REPUBLICAN)

BRYAN HARBOUR

(INDEPENDENT)

 

 

JUSTICE COURT JUDGE CENTRAL DISTRICT

 

SHETLAR CONERLY-PICKENS

(DEMOCRAT)

MELVIN HOLLINS

(DEMOCRAT)

ARTHUR “A.J.” QUINN

(INDEPENDENT)

THOMAS “SUPERMAN” RICHARDSON

(DEMOCRAT)

 

 

JUSTICE COURT JUDGE SOUTHERN DISTRICT

 

CELDRIC MCDOWELL

(DEMOCRAT)

AUBREY P. RIMES

(INDEPENDENT)

 

 

CONSTABLE NORTHERN DISTRICT

 

DENNY JOHNSON

(REPUBLICAN)

 

 

CONSTABLE CENTRAL DISTRICT

 

JAMES BROWN

(DEMOCRAT)

JERRY DOBBS

(DEMOCRAT)

REGGIE MCARTHUR

(DEMOCRAT)

MONICA “NIPSEY” RAMSEY

(DEMOCRAT)

MARK E. THOMPSON

(DEMOCRAT)

 

 

CONSTABLE SOUTHERN DISTRICT

 

OLIVER JAMES

(DEMOCRAT)

 

Pike County News

Nov 2015

http://pikecountyelectionresults.org
 Read More


Click here for our News Archive.

Pike County Announcements

May 2019

National Day of Prayer
 Read More


Nov 2015

http://pikecountyelectionresults.org
 Read More


Click here for more Announcements.

Pike County Calendar

Board Meeting 12-29-2017 - Road Inspections Due
 Read More


Board Meeting 12-21-2017 - CANCELLED
 Read More


Board Meeting 12-15-2017 - Annual Bids & Road Inspection Reports…
 Read More


Click here for to see the full Calendar Listings.
Site Map
footer base